istanbul escort

Bugun...CHP’de “aile” hastalığı…

Siyasette önemli bir kural vardır… Aktif siyaset yapan birisi, partisine üye yapmaya önce ailesinden başlar. Bu ilk bakışta en doğru işlerden birisidir. Aktif siyaset yapan bireyin önce en yakınındaki kişileri ikna etmesi gerekir.

facebook-paylas
Tarih: 31-01-2020 14:20

CHP’de “aile” hastalığı…

CHP’de “aile” hastalığı…

 

Siyasette önemli bir kural vardır…  Aktif siyaset yapan birisi, partisine üye yapmaya önce ailesinden başlar. Bu ilk bakışta en doğru işlerden birisidir. Aktif siyaset yapan bireyin önce en yakınındaki kişileri ikna etmesi gerekir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, Bülent Ecevit’in geleneğine baktığınızda, bu yaklaşım CHP’yi her zaman ayakta tutan bir unsur olmuştur.  O nedenledir ki; bugün ortada bir dönemin iktidarı ANAP’tan toz zerreleri bile kalmazken, yüzde 10 barajının altına indiğinde bile her köyde bir üyesi olan, ona özlemle yeniden sarılmayı bekleyen bir CHP, yeniden doğmuştur.

Öyle görünüyor ki, AKP’nin de sıfırlandığı dönemlerde benzer bir tablo görülebilir.

Ancak, başlıkta belirttiğim bağlılık, inandırıcılık adına atılan adımlar, günümüzde kötü bir evrim yaşadı.

CHP İzmir İl Kongresi’nin değerlendirmesini yaparken, aklıma bir gerçeklik düştü.

Aynı aileden ilçe başkan adayı

Bir anda Rıfat Nalbantoğlu’nun “Aile”ci tavrı, diğer yanda şu anda iktidara çok yakın olan grubun “Biz kaç kişiyiz” tavrıyla gelişen herkesi kucaklama anlayışının yarışına…

Ve bu yazı dizininin ikincisini buna ayırdım.

İl kongresi öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer adına da hareket ettiği öne sürülen önemli ismi Rıfat Turuntay Nalbantoğlu belediye başkanlığı adaylıklarında ister iyi olsun, ister kötü olsun, “ister tutuklanma riski olsun” önce muhasebecilerin aday olması için çaba sarf etti.

Urla batığının sorumluluğunu kimse üstlenmiyor maalesef. Ama ilk mitinginde Nalbantoğlu’nun Urla Meydanı’ndaki tavırlarını unutamam mümkün değil.

Peki bu grup Bornova kongresinde kimi aday çıkardı. Selma Nalbantoğlu’nu..

Bayraklı’da kimi belediye başkanı adayı yapmak istedi.. Meslektaşını..

CHP’de; böylesi bir siyaset anlayışını egemen kılmak isteyenler, halkın ne düşündüğünü önemsemeyenlerin egemen olması ne acı.

Peki Rıfat Nalbantoğlu’nun aksine diğer grup ne yaptı.  İl Başkan adayı olduğunda kaybetmesine rağmen, dimdik duran Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü.

Kendisi bu sürecin önemli isimlerinden kendisi.

Halk örgütlenmesine inanan ve bunu Cumhuriyet ilkeleri etrafından koparmadan yapan birisi.

Bir yere bir aday ararken, aileden birini aramayan, yoldaşlar ile bunu yapmaya çabalayan.

Belediye Başkanlığı sürecinde de izlediğim kadarıyla bu anlayışını egemen kılmaya çalışan.

Üreten insanlarla çalışmaya çaba gösteren.

CHP İl Kongresi’nin şifrelerini çözmek belki de iki küçük ayrıntı ile mümkün olmaz ama, bir yandan ailesini iktidara taşıyanlar veya taşımak isteyenlerle bir yandan yol arkadaşları ile süreci götürenleri de dikkate almak gerekir.

Belki küçük bir ayrıntı ama yine de bence çok önemli.

Bu aile meselesini ileride farklı uygulamalarla yine gündeme getireceğim. Bugün CHP’nin iktidarla ilgili en büyük çelişkisini kendi içinde nasıl uyguladığını anlatmaya çalışacağım.

Not: Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Kim il başkanı olursa olsun uyum içinde çalışırız “ açıklamasını yaptı.  Bu açıklamadan da anlaşılıyor ki, doğru tespitlerde bulunmuşuz. Soyer ve arkadaşları kongrede aday çıkarmayacaklar.

 

 

 

 

 

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI