istanbul escort

Bugun...İzmir CHP’de sancılı dönem

İlçelerden tartışmalı başlayan CHP İzmir il örgütü kongreleri dün başlayan, bugün sonuçlanan seçimlerle bitti.

facebook-paylas
Güncelleme: 09-02-2020 12:23:29 Tarih: 09-02-2020 11:42

İzmir CHP’de sancılı dönem

İzmir CHP’de sancılı dönem

İlçelerden tartışmalı başlayan CHP İzmir il örgütü kongreleri dün başlayan, bugün sonuçlanan seçimlerle bitti.

652 delegeli İzmir örgütünden 30 ilçe başkanı ve 540 imzalı delege desteğiyle aday olduğunu açıklayan İl Başkanı Deniz Yücel,611 delegenin oy kullandığı kongre salonundan 253 oyla evine gitti.

Kendisine oy vereceğini beyan edenlerin yüzde 50’sinden fazlası oy vermedi. Kongreden ayrılırken, yazdığım küçük notta “Bu kongre birçok açıdan CHP İzmir tarihine geçecek bir kongre” dedim. Salonda Eski Bir ilçe başkanı ile yaptığım sohbette “Bu kadar imzadan sonra 250 dolayında bir oyla İl Başkanı tek adayken göreve yeniden gelirse ne olur” dediğimde ise karşımdaki dostum iyimser bir ifadeyle 350 oyun altına düşmeyeceğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de 653 delegenin 611’inin oy kullandığı salonda oyu 400’un altında kaldı. 392 oyla birinci sıraca seçildi ancak tek listeli kongrede delegenin 3’de ikisinin bile desteğine ulaşamadı.

Oysa Sayın Soyer’in tartışmasız İzmir delegasyonunun oy kullananların tamamına yakın bölümünün desteğini alması gereken bir durumu yaşamalıydık diye düşünüyorum.

Soyer adına hareket ettiği açıklanan Rıfat Turuntay Nalbantoğlu ise neredeyse liste dışı kalıyordu. Tüm bu oylar İzmir’de parti örgütünün ciddi tepkisini sandığa yansıttı.

Oysa “Çarşaf listeyi” kabul ederek en azından demokrasinin işlemesi için bir adın atan delegasyonun ikinci bir aday isteminin önü kesilmeseydi belki de bu duruma düşülmeyecekti.  Cüneyt Oğuz’un seçime girmesini istemeyenler, aslında kendilerine de en büyük zararı verdi.

Bundan sonraki 2-3 yıllık yeni kongre süreci gelene kadar başta İl Başkanı Deniz Yücel olmak üzere birçok isim parti nezdinde tartışmalı hale getirildi. Belki olağanüstü işler yaparlarsa bu sonuçları unutturabilirler.

Salondan galip çıkanlar

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi, parti delegasyonu memleketin tartışmalı konularından çok seçime odaklanmışlardı. Kongrelerin tek günde sonuçlandırılmasının derin sakıncasını bir kez daha yaşadık. Herkes seçime endeksliydi.

Salonda İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın “Çarşaf liste” lehindeki çarpıcı konuşması çok güzel ve anlamlı bulundu.  Bu konuşmanın ardından blok listeyi savunacak kişi bile bulamadılar.

Bayır, demokrasinin işleyişi sağlayacak bir adım attı ve başardı.

Bana göre kongrenin en iyi konuşması ise içeriğinde Türkiye’nin önümüzdeki sürecinde CHP’nin en kritik konuda ne yapması gerektiğini dile getiren Eski İzmir Milletvekili Sabri Ergül oldu.

CHP’nin sadece batının partisi olmaması gerektiğini, son seçimlerdeki büyük kentlerde seçim kazandıran ittifakı hatırlattı ve bu geniş ittifakın devamının yollarını arayacak politikalar üretilmesini önerdi.

Birçok insanın kendisini nasıl seçtireceği kaygısını taşıdığı saatlerde yapılan bu konuşma bana göre bir kongrenin içinde neler bulunması gerektiği konusunda ders niteliğindeydi.

Kongreye gelmesi beklenen birçok ismin ise gelmediği gözlerden kaçmadı. Neredeyse tüm ilçe kongrelerine giden Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur salona gelmedi. Hasta olduğunu söyleyenler oldu ama bana göre tanıdığım Çakmur en hasta durumda bile gelirdi. Bu kongrenin heyecanı zaten bir önceki dahil çok düşük düzeydeydi.

Fedakarlık yapanlar da dikkat çekti. Kalp ameliyatı olan Dikili Belediye Eski Başkanı Osman Özgüven çok zorlu sağlık durumuna karşın salondaydı. Aziz Kocaoğlu da aday olmadı ama salondaki yerini aldı. Alaattin Yüksel’i ise göremedim.

Kongrenin kazananlardan birisi de Genel Merkez’de “Kurşun Asker” yaratmak isteyenlerin “Tek liste”dayatmacıları oldu.

Bunları isimlendirmem zor ama; Ankara’da kendisini seçtirme kaygısına düşenler İzmir’e de bombayı attılar.

Bu isteklerini yerine geldi. Ama İzmir’e büyük zarar verdiler ve bundan sonraki süreçlerde birlik ve beraberlik içinde davranılmasının önünü kestiler.

Oysa CHP’nin yakaladığı kentteki seçim başarısının ivmesinin düşmemesi adına doğru, yapıcı, birlik içinde bir sürecin yürütülmesi önemliydi.

Sosyal medyada daha seçim sonuçlanmaya başlayan yakınmalar, eleştirilere yaşandı.  Bu tabloya bakılınca , önümüzdeki süreç CHP İzmir örgütü açısından sancılı olacak.

Üstelik İktidar partisinin sürekli dibe vurduğu bir dönemde.

CHP eline geçen fırsattan yararlanmadı, hatta elinin tersiyle itti denilirse yanlış olmaz.

 

 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI