Alanya escort Çorum masaj salonu
Bugun...Özel Kalem,Halkla İlişkiler Kurum Kültürü.

Özel Kalem görevi, çok dikkat ve fedakârlık isteyen, her şeyi takip etme becerisi, çalışkanlık, sebat, dürüstlük, sabır ve güvenirlik gerektiren bir görevdir. Özel Kalem, yönetici ile iç paydaşlar ile dış paydaşlar, yani kurumda yönetici ile çalışanlar ve yönetici ile halk arasında çok önemli bir köprüdür. Köprünün sağlıklı olması kurumun ve en üst yöneticinin sağlıklı olmasını, kurumun iyi yönetilmesini sağlamaktadır. Yani Özel Kalem, yöneticisini başarılı kılacak kişidir.

facebook-paylas
Tarih: 19-10-2019 10:05

Özel Kalem,Halkla İlişkiler Kurum Kültürü.

Halkla ilişkileri; “bir işletmenin toplumla bütünleşme yönünde harcadığı çabaların tümü” olarak ifade edebiliriz. Rekabetin çok çetin olduğu günümüzde halkla ilişkiler her türlü işletme ve kurumun en önemli bölümlerinin başında gelmektedir. Gerek kurum içi halkla ilişkiler, gerekse çevreyle olan halkla ilişkiler kurumun sağlıklı işleyişinde ve entropiye (entropi: sistemdeki faaliyetlerin bozulması, dengenin bozulmasına, karışıklık ve aksaklıkların ortaya çıkması sonunda sistemin faaliyetlerinin durması) girmeden yaşamını sürdürmesinde olmazsa olmazdır. Halkla ilişkiler ne kadar başarılı yapılırsa kurum o derece başarılı olur.

 

Kurum kültürü; herhangi bir kuruma özgü davranışları, inançları ve alışkanlıkları kapsar. Kültür o kurumun üyeleri tarafından paylaşılır, onların davranışlarını düzenler. Çalışanların kurumsal aksiyonlarının kurum kültürüyle örtüşmesi, yönlendirilebilmesi ve normların grup üyeleri tarafından kabul edilmesi halinde yerleşmiş bir kurum kültürü oluşur.

 

Uzun bir girişten sonra gelelim konumuza. Geçtiğimiz süreçte bir belediyenin  özel kalemini değişik zaman aralıkları ile dört kez telefonla aradım. Her dördünde de telefon meşgule atıldı ve sonradan geri dönüş yapılmadı. İletişimin büyük kısmının telefona dayalı olduğu günümüzde bir kurumun yöneticisini en üst düzeyde temsil eden bir kişinin bu iletişim yolunu neredeyse kapalı tutması onun temsil yeteneğinin sorunlu olduğunu göstermektedir. Bir kişi bir kurumun özel kalemini arıyorsa elbette önemli ve geçerli nedeni vardır. Kimse bir özel kalemi sırf iş olsun diye aramaz. İnsan ilişkilerinin giderek ön plana çıktığı, iletişimin en üst düzeyde yaşandığı, müşteri veya paydaşlarının memnuniyetini en üst düzeye çıkaracak halkla ilişkiler çalışmalarının yürütüldüğü günümüzde bu tür bir özel kalem uygulamasını doğru bulmuyorum. Özel kalem kurumun dışa açılan yüzü, görünen niteliğidir. Özel kalemin aksaması çok iyi yürütülmesi gereken iletişimin aksamasıdır. Yapılan bu yanlış uygulama özel kalemi değil, temsil ettiği üst yöneticisinin imajını olumsuz etkilemektedir. Aslında özel kalem aksayan iletişimi düzenlemekle görevli bir personeldir. Yani özel kalemin hata yapma lüksü yoktur.

 

“Başkalarını bilen kimse bilgili, kendini bilen kimse bilgedir. Başkalarını yönetmek kuvvettir; kendini yönetmek iradedir.” (Lao Tzu)Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI